Your cart is currently empty!
KINGSEVEN Men Polarized Photochromic
$49.00
Description
• Polarized lenses :Reduces glare and enhances clarity, making it easier to see in bright sunlight.
• UV400 protection :Blocks harmful UVA and UVB rays, protecting your eyes from long-term damage.
• Square driving design :Provides a stylish and modern look while also being functional for driving.
• Stainless steel frame :Durable and lightweight, ensuring long-lasting use and comfort.
• Polarized lenses :Reduces glare and enhances clarity, making it easier to see in bright sunlight.
• UV400 protection :Blocks harmful UVA and UVB rays, protecting your eyes from long-term damage.
• Anti-glare coating:Reduces eye strain and fatigue by minimizing reflections and glare from bright lights.
• Square driving design :Provides a stylish and modern look while also improving visibility during driving.
• Polarized lenses :Reduces glare and enhances clarity, making it easier to see in bright sunlight.
• Photochromic lenses :Automatically adjusts to changing light conditions, providing optimal vision in any environment.
• UV400 protection :Blocks harmful UVA and UVB rays, protecting your eyes from long-term damage.
• Anti-glare coating:Reduces eye strain and fatigue by minimizing reflections and glare from bright lights.
Features
High Quality Polarized Lens: 100% UV400 protection from harmful UVA / UVB rays. HD lenses, eliminates reflected light and stray light. Block harmful light, prevent glare light, reduce visual fatigue.
Classic Design: Classic design and comfortable to wear. Never will it out of fashion, suitable for most men’s face. Fashionable colors to choose.
Multifunctional: These colorful sunglasses not only suit for different peoples, but also ideal selection for driving, golf, traveling, outdoor activity, etc.
Specifications
Color: Black Photochromic/Silver Photochromic/Gun Gray/Silver Gray
Lenses Material: TAC
Frame Material: Stainless steel
Product Size: lens width:62mm; lens height:36mm
Number of piece: one
Notice
the size is measured by hand,there will be slight difference.
















Additional information
| Weight | 0.159 kg |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 8 × 7 cm |
| Brand Name | KINGSEVEN |
| Origin | Mainland China |
| Applicable Scenarios | casual |
| Gender | MEN |
| Style type | rectangle |
| Model Number | N7756 |
| Item Type | EYEWEAR |
| Product Type | Sunscreen sunglasses |
| Department Name | ADULT |
| Frame Material | STAINLESS STEEL |
| Element type | Basic Classic |
| Hign-concerned Chemical | none |
| Lenses Material | TAC |
| Lenses Optical Attribute | polarized, Photochromic, UV400 |
| Lens Height | 37mm |
| Lens Width | 62mm |
| Place Of Origin | China (mainland) |
| Eyewear Type | Sunglasses |
| Certification | CE |
| Choice | yes |













Reviews
There are no reviews yet.